За організаційної підтримки партнерів – Національної академії наук вищої освіти України, Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Сухумського державного університету, Всеукраїнської асоціації політичних наук (ВАПН) та Конфедерації журналістських організацій України –  22 червня 2021 року Міжнародний культурний центр «Сяйво» здійснив на базі Інтернет-платформи «Zoom» Міжнародну науково-практичну конференцію «Конфлікти ХХІ-го століття: наслідки та шляхи подолання».

На заході, модерованому кандидатом політичних наук і доцентом кафедри телебачення і радіомовлення Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка В. І. Набруском, обговорювалися питання суспільних та міждержавних конфліктів сучасності у контексті їхніх причин та результатів, труднощі у забезпеченні реалізації прав і свобод людини в умовах конфліктів, гуманітарний та соціальний виміри проблем переселенців, нюанси безпекової політики держав на тлі криз та непорозумінь, особливості міжнародної співпраці, спрямованої на врегулювання конфліктів і налагодження суспільного й міждержавного діалогу, роль ЗМІ у запобіганні конфліктам та нейтралізації їхніх наслідків тощо.

Одним із перших учасників конференції вітав голова правління Міжнародного культурного центру «Сяйво», завідувач кафедри світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук і професор В. І. Сергійчук. Володимир Іванович уже традиційно визначив тематичний вектор подальшої дискусії, окресливши ті аспекти, що заслуговують найпильнішої уваги. Натхненний вступною промовою пана Сергійчука, до слова долучився ректор Сухумського державного університету (м. Тбілісі, Грузія), доктор політичних наук, професор З. Ш. Хонелідзе. Зауваживши, в які непрості часи нам випало жити, пан Зураб закцентував на необхідності світоглядних змін, що слугували би імпульсом до формування «інтелектуальної віри». Зураб Шотаєвич висловив надважливу думку про визначальну роль університетів, покликаних не лише надавати освіту й знання, а й пропагувати фундаментальні цінності на чолі зі свободою. Поважний доповідач перелічив імовірні причини засилля конфліктів, серед яких виокремив хибність традиційного розуміння суті й можливостей університетів, а також їхню неспівзвучність часові як інституцій, через що вони лише зрідка здатні протистояти викликам сьогодення. Розповідаючи про ініціативи Сухумського університету у напрямі розв’язання конфліктів мирним шляхом, пан Хонелідзе розкрив концепт «університетської дипломатії», який, на його думку, може стати ключовим в українсько-грузинському науковому співробітництві. Підсумовуючи свою доповідь, Зураб Шотаєвич підкреслив, що Україна і Грузія «приречені» бути разом, аби в єдності й вірі протистояти усім загрозам.

На заході також виступив директор Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор філологічних наук, професор В. В. Різун. Володимир Володимирович радо підтримав концепцію пана Хонелідзе про розвиток «університетської дипломатії», висунувши низку слушних ідей та пропозицій щодо взаємодії наших держав на цьому поприщі.

Свою доповідь презентував і віце-президент Національної академії наук вищої освіти України, професор Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор історичних наук, доцент В. І. Шпак. Пан Віктор говорив здебільшого про проблеми, з якими стикаються студенти-переселенці, наголошуючи на тому, до яких заходів вдаються вищі освітні заклади, аби оптимізувати навчальний процес у такій нелегкій ситуації.

Про колізії у взаєминах між Москвою та Сухумі після так званого «визнання незалежності» Абхазії Російською Федерацією у 2008 році розповів професор Сухумського державного університету, доктор історичних наук З. В. Папаскірі. Зураб Валер’янович визначив найприкметніші риси конфліктів на Кавказі, презентував стислий аналіз поточної ситуації у Грузії та Абхазії і зупинився на ключових моментах, стосовних загострення взаємин Сухумі із Москвою.

До дискусії приєднався завідувач кафедри міжнародних медіакомунікацій і комунікативних технологій відділення «Міжнародна інформація» Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор політичних наук, доцент С. І. Даниленко. Сергій Іванович, зокрема, розвинув думку   Зураба Шотаєвича про роль університетів у здобутті свободи і встановленні демократії.

Із доповіддю на тему «Недостатня диверсифікація енергетичних ресурсів як одна з енергетичних проблем у Центральній та Східній Європі» виступив директор Інституту імені Романа Рибарського (м. Варшава, Польща) М. Патей. Здійснивши короткий огляд політики, впроваджуваної РФ для підтримання влади у так званих регіонах впливу, пан  Маріуш оцінив реальні перспективи співпраці Грузії, Польщі та України в енергетичній сфері, яка, на його переконання, потребує підготовки відповідної інфраструктури.  

Дослідник турецького походження А. Дастан, який живе і працює в Румунії, окреслив широке коло проблем, які мають розв’язувати вимушені переселенці та емігранти – переважно вихідці зі східних країн, які емігрували до Європи. Пан Ахмет також розповів про пригноблення, на які наражаються, зокрема, послідовники просвітницького руху «Хізмет» у Туреччині.

Ключові особливості політики з прав людини в окупованій Абхазії детально висвітлив професор Сухумського університету, доктор політичних наук Е. А. Кавтарадзе. Ельгуджа Аміранович зосередився на найрезонансніших випадках несправедливості відносно грузинів на території Абхазії, привернув увагу наукової спільноти до ситуації із порушенням прав людини у Гальському районі названої республіки тощо.

До слова запросили й голову АБН-Кавказ, директора Київського центру журналістських досліджень «Шовковий шлях» держав ГУАМ Е. Нурієва. Пан Ельхан сфокусувався на поняттях свободи і незалежності, у контексті яких надав рекомендації щодо стратегічної співпраці України і Грузії.

До учасників конференції також звернулися головний редактор газети «Донеччина» І. О. Зоц, професор Сухумського державного університету, доктор історичних наук                Г. Р. Мархулія із доповіддю на тему «США і Росія у геополітичній боротьбі за пострадянський простір», один з найочікуваніших доповідачів на ініційованих «Сяйвом» заходах І. М. Турянський, який є першим Надзвичайним і Повноважним Послом України в Туреччині та співзасновником культурного центру, турецький журналіст Ю. Ердоуду, який висвітлив основні причини конфліктів у світі крізь призму таких понять, як незнання та бідність, головна редакторка газети «Білопільщина», голова Асоціації регіональних ЗМІ Сумщини і заслужена журналістка України Н. Є. Калініченко, яка проаналізувала виклики та впливи, що простежуються в інформаційному просторі прикордонних територій України, професор Сухумського державного університету, доктор філософії Д. М. Закарія, який представив детальний огляд особливостей російської окупації на прикладі Грузії, а також професор Сухумського державного університету, доктор історичних наук К. Н. Квашілава, який презентував надзвичайно змістовну доповідь на тему «Абхазька етнократія в окупованій Абхазії у 1994–2007 рр.».

Підсумки науково-практичної дискусії підбив професор кафедри кіно-, телемистецтва Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка Л. П. Мужук. Леонід Петрович завершив захід на мажорній ноті, висловивши надію на подальше зміцнення та інтенсифікацію, зокрема, українсько-грузинської співпраці в освітній та журналістській сферах.