Сьогодні, у нестандартних умовах, спричинених новою COVID-реальністю, питання беззаперечної важливості загальнолюдських цінностей постало особливо гостро. У зв’язку з цим істотно посилилася роль діалогу, який є одним з ключових і найдієвіших виявів толерантності у людському суспільстві.

13 березня 2021 року на Інтернет-платформі «Zoom» відбулося засідання круглого столу на тему «Мистецтво жити разом. Ідентичність та досвід співіснування: від концепту «я» до концепту «ми», від непорозуміння до миру». Головними організаторами заходу, здійснюваного за підтримки Міністерства молоді та спорту України і факультету психології, політології та соціології Національного університету «Одеська юридична академія», стали Міжнародний культурний центр «Сяйво» та ГО «Міжнародна асоціація студентів політичної науки України» (МАСПН, Україна).

Наукову дискусію було ініційовано з метою наведення переконливих аргументів на користь імперативного характеру гуртування та єднання у боротьбі із глобальними загрозами – на кшталт пандемії COVID-19 – незалежно від громадянства, національності та ідеологічних переконань.

Модерацію засідання здійснювала шановна Вікторія Омельченко – доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка та член-кореспондент Академії політичних наук України. Наголосивши на значущості уміння почути кожного, пані Вікторія зауважила, що саме у процесі обговорення тієї чи іншої проблеми народжуються найцінніші сенси, які значно полегшують і пришвидшують процес її розв’язання у подальшому.

Із вітальним словом виступив представник одного з організаторів наукової зустрічі – Міжнародного культурного центру “Сяйво” – фахівець із зв’язків із громадськістю Серкан Огузхан. Закцентувавши на тому, що Міжнародний культурний центр “Сяйво” вже не перший рік опікується організацією конференцій, круглих столів, майстер-класів та інших культурно-просвітницьких заходів, метою яких є залучення широкої громадськості до обговорення та врегулювання соціальних проблем, пан Серкан коротко розповів про координовані “Сяйвом” мовні, культурні, освітні та соціальні ініціативи. Пан Серкан нагадав про те, що, живучи у єдиному світі, усі ми – як представники різних рас, носії відмінних мов та культур і адепти різних релігійних вірувань – маємо взаємодіяти і знаходити шляхи порозуміння. Він також підкреслив, що запоруку цього вбачає у шанобливому і толерантному ставленні до усіх мов, релігій, рас та кольорів шкіри. Саме це, на його переконання, і закладено у концепції мистецтва жити разом. Пан Серкан сказав кілька слів про започаткований “Сяйвом” масштабний науковий проект “Мистецтво жити разом” – конкурс наукових статей для студентів вищих навчальних закладів і майбутніх науковців, принагідно запросивши натхненних молодих дослідників до участі у ньому.

До слова долучився й голова Міжнародної асоціації студентів політичної науки в Україні Олексій Ткаченко, який, зважаючи на інтернаціональний характер заходу, виголосив свою промову англійською мовою. Поінформувавши віртуальну аудиторію про діяльність та склад репрезентованої ним організації, пан Олексій поділився ключовими принципами, на які спираються він та його однодумці, й основоположним із них він назвав саме демократію. Із цього випливають і інші критерії, відповідно до яких діють члени асоціації, а саме повага до переконань кожного, пошук спільностей, які переважатимуть над відмінностями, прагнення досягти консенсусу із фундаментальних питань, дотримання правил наукової етики, скоординованість дій учасників та ефективна взаємодія між ними тощо. Пан Ткаченко зауважив, що ті ж принципи залишатимуться чинними протягом засідання круглого столу.

Із лаконічною, проте вкрай вичерпною промовою виступив віце-президент Міжнародної асоціації студентів політичної науки України та голова наукового товариства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Артем Олійник. Відзначивши актуальність наукової події, пан Артем, зокрема, запросив усіх охочих до участі у конференціях та лекціях на політологічну тематику, що проходитимуть у названому вищому навчальному закладі вже незабаром.

Цікаву доповідь презентував іноземний колега МАСПН України – президент Міжнародної асоціації студентів політичної науки (IAPSS Global) Джастін Патрік. Подякувавши за запрошення на засідання, пан Джастін пригадав минулорічну зустріч організації, до якої мав честь долучитися. Пан Патрік розповів про проекти, над якими Міжнародна асоціація студентів політичної науки працює у світовому масштабі, зробивши основний акцент на ініціативах із протидії викликам сучасності, що мають величезний негативний вплив, зокрема, на студенство у різних частинах світу – від Європи до Азії, від Америки до Африки. Джастін Патрік також торкнувся питання співпраці Міжнародної асоціації студентів політичної науки з іншими представництвами студентських парламентів, які відстоюють інтереси студентів-фізиків, медиків і т. д. За словами Джастіна Патріка, це надає більше можливостей для інтенсифікації та пожвавлення міжнародної комунікації. Пан Джастін також анонсував всесітній конгрес Міжнародної асоціації студентів політичної науки, який відбудеться в онлайн-форматі вже у травні. На думку пана Патріка, така глобальна подія слугуватиме значним поштовхом для розвитку співпраці між студентами із різних куточків світу, а також стане цінним джерелом корисної інформації до втілення у життя для наступних поколінь.

Із оригінальним матеріалом виступила іще одна іноземна колега Міжнародної асоціації студентів політичної науки України Зюляль Пала – представниця мовного центру “Босфор”, який фунціонує у партнерстві із “Сяйвом”. Розмірковуючи наж важливістю мовного чинника у сучасному світі, пані Зюляль здійснила невеличкий екскурс в історію українсько-турецьких мовних паралелей, а також навела типові приклади міжмовної омонімії. Так, для більшості учасників заходу відкриттям стало те, наскільки різні значення в українській і турецькій мовах можуть мати ті ж самі слова: приміром, слово “kulak” турецькою означає “вухо”, “hata” – “помилка”, “halat” – “мотузка / трос” тощо.

До дискусії також долучилися голова структурного підрозділу КНУ імені Тараса Шевченка Іван Боярчук, почесний секретар Міжнародної асоціації студентів політичної науки України Микола Бондаренко, студенти Тарас Круковський, Карина Бойко та Ксенія Рубіс.

Повну версію онлайн-засідання круглого столу на тему «Мистецтво жити разом. Ідентичність та досвід співіснування: від концепту «я» до концепту «ми», від непорозуміння до миру» можна подивитися на “YouTube”-каналі Міжнародного культурного центру “Сяйво” за посиланням.

https://www.youtube.com/watch?v=5aq21lSTuoQ.