27 січня 2021 року в «Укрінформі» відбулася дискусія, присвячена сторіччю з дня заснування Українського вільного університету (УВУ). Організаторами зустрічі виступили кафедри історії світового українства та порівняльного і європейського права Київського національного університету імені Тараса Шевченка і факультет політології та права Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Інформаційну підтримку заходу забезпечило інформаційне агентство «Укрінформ», а технічною частиною опікувався Міжнародний культурний центр «Сяйво».

Модерував наукову бесіду завідувач кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка і голова правління Міжнародного культурного центру «Сяйво» професор В. Сергійчук. Виголошуючи вступну доповідь, Володимир Іванович закцентував на дивовижній здатності українського народу жити й творити на чужині навіть у нелегкі часи. Яскравим прикладом такої й щирої захопленості своєю справою є діяльність Українського вільного університету (УВУ), який нині відзначає вже соту річницю. Розмірковуючи над завданнями, які поставили перед собою засновники університету, пан Володимир згадав, зокрема, автора його статуту В. Грушевського – знаного українського історика, який підкреслював, що місією названого освітнього закладу є не лише підготовка висококваліфікованих фахівців, а й інтеграція української науки до Європи.

Із вітальним словом до аудиторії звернулася ректорка Українського вільного університету, доктор історичних наук М. Пришляк, яка зосередилася на внескові цього вищого навчального закладу у процес українського державотворення і забезпечення верховенства права. Пані Марія також розповіла про празький етап функціонування університету та визначні здобутки його діячів, що спонукали міжнародну спільноту до дискусії про Україну, яка, на переконання пані професорки, є об’єктом, котрий справді варто вивчати. Наголосивши на тому, що сьогодні УВУ є єдиним університетом в Європі (у Німеччині) з повноцінною програмою українознавства, пані Марія підкреслила, що він активно просуває українське питання в Європі й усіляко сприяє інтеграції нашої держави до неї.

До дискусії долучився й голова фундації УВУ у Нью-Йорку, доктор права Аскольд Лозинський. Коротко окресливши основні сфери діяльності фундації, пан Лозинський відзначив унікальність УВУ, згадавши слова свого батька, яки іще багато років тому казав про велику потребу України в освічених людях, якими ставали і стають випускники університету. Пан Аскольд не оминув увагою й одного з найвідоміших вихідців з УВУ – професора-україніста і філолога Юрія Шереха.

Доповнюючи доповіді колег, професор Сергійчук зробив особливий акцент на ролі уряду УНР у розвиткові УВУ, адже саме завдяки його підтримці українські студенти за кордоном мали можливість отримувати стипендію. Володимир Іванович говорив, зокрема, й про складнощі на шляху до відродження університету у Мюнхені у повоєнні роки. Він також презентував працю «Український табір ДП в Авґсбурзі: спомини, документи, світлини», яка має прямий стосунок до обговорюваної теми.

Дискусія з нагоди столітньої річниці УВУ зібрала за круглим столом багатьох авторитетних фахівців. Так, на засіданні виступили науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, випускник УВУ, заслужений юрист України Петро Стецюк («Конституційний проект академіка Станіслава Дністрянського – одна з найвизначніших пам’яток української конституційно-правової думки»), професор Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка, народний депутат України І–ІІІ-го скликань, доктор юридичних наук, президент Асоціації українських правників, академік НАПН України Василь Костицький («Соціо-правові погляди Станіслава Дністрянського»; експерт також проаналізував концепції Льва Окіншевича, Володимира Старосольського та Юрія Панейка як складові інституційної пам’яті УВУ), доцент кафедри права Вінницького національного аграрного університету, кандидат юридичних наук Таміла Майгора («Діяльність Андрія Яковлєва в Українському вільному університеті»), заступник голови Київської організації «Меморіал Василя Стуса», доктор філософії УВУ Григорій Рой («Володимир Косик в УВУ: шлях та становлення історика»), голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти України, професор Могилянської школи журналістики, міністр освіти і науки України у 2014–2016 рр., доктор філософії УВУ Сергій Квіт («Філософський контекст гуманітарної освіти в УВУ»), завідувач кафедри порівняльного та європейського права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, народний депутат України ІІ-ІІІ-го скликання, професор, доктор історичних наук, доктор права УВУ Іван Білас («Правнича освіта в УВУ»), завідувач кафедри історія держави, права та політико-правових учень юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор юридичних наук, професор Ігор Бойко («Внесок УВУ у відродження української держави»), завідувач кафедри міжнародного права УВУ, доцент кафедри міжнародного та європейського права Києво-Могилянської академії, доктор права УВУ Мирослава Антонович («Розвиток науки міжнародного права в УВУ»), старший суддя Федерального суду претензій США, професор УВУ, професор-гість Києво-Могилянської академії Богдан Футей («УВУ і становлення верховенства права в Україні»), професор кафедри історії світового українства КНУ імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук Олександр Даниленко («Публічна діяльність істориків УВУ»), головний редактор газети «Українські новини» у Казахстані, докторант УВУ Тарас Чернега («Українські розселення як один з напрямків дослідницької роботи УВУ»), провідний науковий співробітник Інституту історії України, кандидат історичних наук Тетяна Осташко («Архівні колекції УВУ в Мюнхені») та народний депутат України І–ІІІ-го скликання, перший генеральний прокурор України, заслужений юрист України Віктор Шишкін («Сучасні конституційні приписи щодо закордонного українства»).

Із лаконічним завершальним словом виступив перший Надзвичайний та Повноважний Посол України в Туреччині, добре відомий вітчизняний дипломат і співзасновник Міжнародного культурного центру «Сяйво» Ігор Турянський, який, поділившись своїми дипломатичними спостереженнями, висловив надію на співпрацю українського консульства в Мюнхені з Українським вільним університетом.

Насамкінець професор Сергійчук подякував директорові «Укрінформу» Олександру Харченку й усім співробітникам інформагентства за інформаційну й технічну підтримку заходу.

Повну версію заходу можна подивитися на «YouTube»-каналі Міжнародного культурного центру «Сяйво» за посиланням: