20 листопада 2020 року, напередодні Дня гідності та Свободи, що відзначається в Україні 21 листопада, у Міжнародному культурному центрі «Сяйво» було організовано зустріч провідних вітчизняних науковців, експертів та журналістів. До участі в конференції «Українські революції доби Незалежності у контексті націотворення» долучилися й учасники доленосних подій 2004 і 2013–2014 рр., що увінчалися серйозними трансформаціями та ухваленням надважливим для нашої країни рішень.

Зі вступним словом вже традиційно виступив голова правління Міжнародного культурного центру «Сяйво» професор В. Сергійчук, який здійснював загальне модерування заходу. Окресливши питання до обговорення, Володимир Іванович наголосив на ключовій ролі студентської молоді у процесі революційних перетворень в Україні пострадянського періоду. За словами пана Володимира, події, зокрема, 1990 року заклали міцну цеглину у фундамент української державності. Визначаючи напрям бесіди, професор Сергійчук поділився спогадами про революційні зміни в Україні, свідком яких став він сам.

До дискусії приєдналися й безпосередні учасники подій листопада 2004 року: так, до аудиторії звернулася Т. Швидченко – кандидат історичних наук, яка за часів Помаранчевої революції була однією з тих студенток, які вийшли на Майдан заради кращого майбутнього для України. Серед спікерів заходу також були: М. Горнійчук, нині – керівник одного з філіалів Національного музею Тараса Шевченка, а у 2013–2014 рр. – студент історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка та революціонер за покликом душі, який правдиво і неупереджено розповів про події на Майдані тих днів; координатор воєнного напрямку освітньої організації «Експертний корпус», офіцер резерву Збройних сил України Р. Кулик, який торкнувся суперечливих питань українських революцій, проблеми Криму тощо; кандидат історичних наук, голова Всеукраїнської громадської організації «Чесне слово» В. Омельчук та інші.

Із змістовними доповідями виступили перший Надзвичайний та Повноважний Посол України у Туреччині, співзасновник Міжнародного культурного центру «Сяйво» І. Турянський, який запропонував, зокрема, розширити український революційний контекст до 1990 року, після чого палко та емоційно поділився враженнями від рішень, що ухвалювалися владою у період революцій, а також критично, але справедливо оцінив діяльність МЗС України сьогодні; відомий український журналіст І. Нурієв, який проаналізував обидві українські революції з позиції формування «політичної» нації; доктор історичних наук, декан факультету політології та права Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Б. Андрусишин, який дав розлогий коментар щодо основної теми дискусії, а також презентував книгу про Революцію Гідності; кандидат політичних наук, завідувач кафедри соціальних комунікацій Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Ю. Бондар, який розглянув революційні події у форматі «Українська преса і Майдан». До засідання також долучилися журналіст Ю. Ердогду, радник голови правління «Сяйва» Ґ. Демір, менеджер «Сяйва» зі зв’язків із громадськістю С. Огузхан та інші. На заході панувала атмосфера демократії і взаємоповаги, про що свідчать плюралізм висловлених думок і прагнення оцінити ситуацію об’єктивно – з усіма перевагами та недоліками.

Трансляцію конференції «Українські революції доби Незалежності у контексті націотворення» можна переглянути на «YouTube»-каналі Міжнародного культурного центру «Сяйво» за посиланням: