Напередодні Всесвітнього дня дитини, який відзначається 20 листопада, Міжнародний культурний центр «Сяйво» разом із партнерами – факультетом політології та права Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Інформаційно-просвітницьким центром із прав людини НПУ імені М. П. Драгоманова, Київським міським центром сім’ї «Родинний дім», ГО «Центр соціальної допомоги «Дорогою добра», ГО «Федерація жінок за мир у всьому світі», ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН України, а також за участю Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини – організував міжнародний круглий стіл на тему «Права дитини в умовах соціально-політичних викликів ХХІ-го століття».

Захід, який 18 листопада 2020 року пройшов на Інтернет-платформі «Zoom», мав на меті підвищення рівня суспільної свідомості у питаннях захисту прав дітей, а також залучення широкої громадськості і державних установ до реалізації ініціатив із забезпечення добробуту дітей в усьому світі.

У роботі віртуальної конференції, приуроченої до прийдешнього Дня дитини, взяли участь авторитетні експерти з України та інших держав світу. Так, учасників засідання, модерованого керівницею Інформаційно-просвітницького центру з прав людини, доктором юридичних наук, професором кафедри теорії та історії держави і права НПУ імені М. П. Драгоманова О. Токарчук, вітали такі поважні спікери, як декан факультету політології та права НПУ імені М. П. Драгоманова, академік Української академії історичних наук, академік АН ВШ України, академік Української академії політичних наук, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Б. Андрусишин, головний спеціаліст відділу моніторингу прав дитини та сім’ї Управління з дотримання прав дитини та сім’ї Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини О. Оліфер, науковий співробітник ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» Г. Коломоєць, начальник відділу з питань інформаційно-консультативної роботи Київського міського центру сім’ї «Родинний дім» Т. Гуденко, голова правління громадської організації «Центр соціальної допомоги «Дорогою добра» Л. Козуб та інші.

На заході, покликаному привернути увагу громадськості до основних проблем і труднощів у сфері захисту прав дітей, обговорювалися злободенні питання на кшталт ролі і місця шкільної правової освіти у забезпеченні прав дитини, усиновлення українських дітей іноземцями як вкрай суперечливого явища, історико-правових аспектів прав дитини, інформаційних прав дитини в умовах новітніх викликів та загроз тощо. Виступи експертів стосувалися, зокрема, прав дитини у сфері охорони здоров’я, захисту майнових прав дітей при відчуженні нерухомого майна, булінгу (цькування) із позиції юридичного складу адміністративного проступку і т. д. Дуже емоційними стали доповіді голови правління Міжнародного культурного центру «Сяйво», завідувача кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора історичних наук, професора В. Сергійчука, який говорив про право дитини на життя у контексті уроків Голодомору 1932–1933 рр. в Україні, та гості з-за океану – борця за права людини, виконавчого директора ГО «Невідомі біженці», «Нерозказані історії» (США) В. Вомак, яка проаналізувала права дитини крізь призму соціально-політичних викликів ХХІ-го століття.

Із промовами виступили перший Надзвичайний та Повноважний Посол України в Туреччині, співзасновник Міжнародного культурного центру «Сяйво» І. Турянський, завідувач кафедри правознавства та галузевих юридичних дисциплін НПУ імені М. П. Драгоманова, доктор юридичних наук, професор В. Стеценко, провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту інформатики і права НАПрН України, кандидат юридичних наук О. Радзієвська, завідувач кафедри права Вінницького національного аграрного університету, кандидат юридичних наук, професор Н. Опольська, асистент кафедри права факультету менеджменту та права Вінницького національного аграрного університету Т. Томляк.

Надзвичайно інформативними виявилися виступи студентів та аспірантів НПУ імені М. П. Драгоманова І. Самійленко-Войнаровської («Право дитини на виховання та проживання в сім’ї. Сім’я як приватний простір дитини»), О. Гоцуляк («Булінг як порушення прав дитини: подолати, не можна мовчати») та А. Коржук («Права дітей в мережі Інтернет»). Підбиваючи підсумки круглого столу, професор Б. Андрусишин зауважив, що НПУ імені М. П. Драгоманова, на його переконання, є найкращим освітнім закладом нашої країни для фахового дослідження й опрацювання окреслених проблем. Закликаючи учасників налаштовуватися лише на краще, пан Богдан висловив надію на продовження традиції організації таких суспільно корисних наукових заходів.

Запис трансляції міжнародного круглого столу «Права дитини в умовах соціально-політичних викликів ХХІ-го століття» можна переглянути на каналі Міжнародного культурного центру «Сяйво» у «YouTube»і за посиланням: