4 червня 2020 року на Інтернет-платформі «ZOOM» пройшло онлайн-засідання круглого столу на тему «Діти – майбутнє нації: дотримання прав дитини як запорука щасливого майбутнього людства».

На заході, здійсненому Міжнародним культурним центром «Сяйво» за організаційної підтримки Київського міського центру сім’ї «Родинний дім», Центру соціальної допомоги «Дорогою добра», ГО «Федерація жінок за мир у всьому світі», ДНЗ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН України та «Advocates of Silenced Turkey» (AST, США), обговорювалися такі нагальні питання, як права дітей, підвищення обізнаності суспільства із методами боротьби із порушеннями цих прав, забезпечення належних умов для життя, виховання та розвитку молодшого покоління, яке є запорукою процвітання всього людства, тощо.

Модератором бесіди виступила директор Київського міського центру сім’ї «Родинний дім» Ю. Ніколайчук. Пані Юлія надала учасникам загальну інформацію про історію Міжнародного дня захисту дітей, а також зробила посилання на основні документи, що гарантують і регулюють реалізацію фундаментальних прав дітей. Пані Ніколайчук, яка з щирим ентузіазмом координувала увесь захід, розповіла про попередньо здійснене серед дітей онлайн-опитування, покликане визначити рівень їхньої інформованості щодо невід’ємних прав, які їм гарантує держава. Результати анкетування виявилися доволі неочікуваними, що свідчить про необхідність і актуальність провадження просвітницької діяльності у цьому напрямку.

Із вітальним словом до учасників міжнародної конференції звернувся голова правління Міжнародного культурного центру «Сяйво», професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук В. Сергійчук. Пан Володимир зосередив своє звернення до аудиторії на необхідності чуйного та уважного ставлення до дітей, а також на тій життєдайній ролі, яку вони відіграють у нашому існуванні. Побажавши учасникам плідної роботи, професор Сергійчук «передав естафету» голові правління ГО «Федерація жінок за мир у всьому світі» Т. Коцебі. Пані Тетяна обрала для виступу вкрай важливу тему, а саме основоположну роль сім’ї у реалізації прав дитини. Так, доповідачка, що говорила від імені усіх небайдужих жінок, акцентувала на критичності родинного середовища для виховання і, відповідно, подальшої соціалізації кожної дитини. Пані Коцеба справедливо зауважила, що саме в сім’ї закладаються підвалини розуміння дитиною своїх прав і обов’язків, адже найближчі родичі є своєрідним дороговказом для юного члена суспільства.

Одним з найочікуваніших моментів онлайн-сесії стала доповідь виконавчого директора і речника «Адвокатів мовчазної Туреччини» (AST) Х. Ґірдап – експерта з питань жінок та гендерних досліджень з Університету Стоні Брука у Нью-Йорку (США). Пані Хафза, що вийшла на зв’язок з-за океану, докладно описала жахливу ситуацію, в якій опинилися діти політв’язнів у Туреччині. Коротко нагадавши про події, що передували масовим ув’язненням журналістів, освітян та представників інших сфер діяльності на її батьківщині, пані Ґірдап розповіла про те, що величезна кількість турецьких матерів відбуває покарання разом зі своїми дітьми, серед яких нерідко є й немовлята. Вчена турецького походження навела статистичні відомості і деякі офіційні й неофіційні цифри, які просто вражають, але, на жаль, не приємно, а навпаки. Усі свої тези пані Хафза аргументувала відповідними статтями з міжнародних документів, покликаних захищати права дітей. Попри наявність і чинність низки таких декларацій (зокрема, Декларації прав дитини і Конвенції ООН про права дитини), права дітей і досі безжально порушуються або нівелюються, що є абсолютно неприпустимим у сучасному світі, який претендує називатися цивілізованим. Доповідачка зі США говорила, зокрема, про такі базові права кожної дитини, як право на життя і гідні умови існування, право на отримання освіти і належної медичної допомоги, право на гармонійний фізичний та ментальний розвиток тощо. Слід зауважити, що інформація, виголошена пані Хафзою, має змусити всіх нас іще раз замислитися над тим, куди рухається наш соціум і що ми можемо зробити для того, аби спрямувати його у правильний бік.

Захопливою і навіть обнадійливою виявилася промова наукової співробітниці відділу цифрових та освітньо-наукових систем Інституту модернізації змісту освіти МОН України Г. Коломоєць, яка говорила, насамперед, про виховання особисті в освітньому процесі. Пані Галина сфокусувалася на презентації ідеї про створення нового освітнього простору, що базуватиметься на тріаді педагоги–діти–батьки. Передбачається, що у межах цієї системи вони співпрацюватимуть і дослухатимуться одне до одного з метою оптимізації навчально-виховного процесу. Пані Галина зупинилася й на важливості культивування у дітей так званого емоційного інтелекту, формуванню якого сприяє, зокрема, участь у творчих конкурсах. На підтвердження цієї тези представниця Інституту модернізації змісту освіти поділилася успішним досвідом реалізації спільних освітньо-творчих проектів з колегами – передусім, з Міжнародним культурним центром «Сяйво» (творчий конкурс «Малюнок, лист, вірш до мами», фотоконкурс на екологічну тематику «Ми – люди Землі» та інші).

До участі у дискусії долучилася Л. Козуб – кандидат історичних наук, голова правління Центру соціальної допомоги «Дорогою добра». Пані Лариса присвятила свою доповідь «Специфіці дотримання прав дітей з особливими освітніми потребами за умов світової санітарної кризи та карантину». Ніхто з учасників конференції не залишився байдужим до теми, яку обрала пані Козуб, адже вона є надзвичайно болючою і нагальною, а надто – у нестандартних умовах сьогодення. Лейтмотивом виступу пані Лариси стала ідея про те, що діти з особливими потребами в освіті і повсякденному житті цілком заслуговують на те, аби бути повноцінними членами суспільства з усіма гарантованими правами. Із цією тезою неможливо не погодитися, оскільки вона викриває глибокі рани на тілі нашого суспільства.

Тему, розпочату колегою, продовжила Н. Балахонова – викладач, кандидат фізико-математичних наук і керівник проектів ГО «Центр соціальної допомоги «Дорогою добра». Пані Наталія розповіла про нюанси проведення дистанційних занять для дітей з РАС (розладами аутистичного спектру) в умовах карантину, звернувши пильну увагу на особливості організації цього процесу й специфіку реалізації тих вимог, що висуваються до його втілення.

Важливе питання підняла начальниця відділу з гендерних питань Київського міського центру сім’ї «Родинний дім» Т. Гудима, яка проаналізувала методи емоційної підтримки дітей у сім’ї. Пані Тетяна навела цікаві й знайомі більшості батьків приклади з поведінки дітей, які слід трактувати як крик про допомогу і заклик до конкретних дій.

Наостанок у слухачів конференції, що мали можливість прослухати доповіді учасників у режимі реального часу, була нагода поставити експертам запитання, на які вони давно шукали відповіді.

Захід завершився життєстверджувальним зверненням менеджера зі зв’язків із громадськістю Міжнародного культурного центру «Сяйво» С. Огузхана, який підтвердив непорушну істину про те, що саме діти, які довірили нам цей світ, є окрасою нашого життя і надією на добре майбутнє. На переконання пана Серкана, саме ми, дорослі, мусимо зробити усе, що від нас залежить, аби подарувати їм радість щасливого майбуття. До його слів приєдналася і пані Юлія Ніколайчук, побажавши усім наснаги і закликавши до співпраці і солідарності задля добробуту наших нащадків.