22 травня 2020 року за сприяння Міжнародного культурного центру «Сяйво» відбувся онлайн-бенефіс талановитого українського письменника Андрія Куркова.

Із вітальним словом до слухачів онлайн-лекції звернувся голова правління «Сяйва» професор Володимир Сергійчук. Зауваживши, що пан Курков є членом правління названого центру, Володимир Іванович підкреслив, що цей факт є предметом особливої гордості його співробітників. Пан Сергійчук, що виступив одним з модераторів зустрічі, оголосив ключові питання, яких торкатиметься митець. Перехід до основної програми заходу майстерно здійснив сам корифей – пан Андрій. Автор багато розповідав про нон-фікшн як жанр, ілюструючи свою доповідь прикладами з різних літературних робіт. Письменник зазначив, що сьогодні твори у стилі літературної журналістики складають відчутну конкуренцію художній літературі, адже вони дають авторам можливість не лише продемонструвати свою прозову майстерність, а й висвітлити маловідомі історичні факти й документальні історії. До того ж, на переконання українського митця, доробок у стилістиці нон-фікшну може стати чудовим джерелом і засобом самоосвіти для пересічного читача. Усі ці тези український письменник аргументував власними враженнями від творів визнаних майстрів цього жанру – австрійця М. Поллака («Цісар Америки») та англійця Ф. Сендса («Східно-Західна вулиця»). Аналізуючи розвідки цих авторів, А. Курков розповів про їхнє бачення витоків і наслідків еміграції, а також таких глобальних проблем, як геноцид і злочини проти всього людства. Вітчизняний літератор підкреслив, що роботи цих документалістів послугували для нього цінним джерелом невідомих історичних фактів, які значно розширили його кругозір. На його думку, цим письменникам вдалося перетворити власні документальні дослідження на захопливу прозу. Окрім цього, головний спікер вечора розповів про свою книгу у жанрі нон-фікшн, презентовану читацький аудиторії під назвою «Еммаус: історія солідарності». Пан Андрій поділився подробицями роботи над твором, зізнався, що саме надихнуло його на глибше опрацювання теми еміграції, а також схарактеризував прототипів його дійових осіб. Пан Курков із захопленням ділився зі слухачами основними сюжетними віхами, супроводжуючи оповідь влучними коментарями й цікавими деталями.

Оцінюючи твори у жанрі літературної журналістики в Україні, А. Курков виокремив з-поміж вітчизняних представників цього напряму О. Стяжко, Н. Гуменюк та інших.

ісля завершення лекційної частини зустрічі слухачі вступили до жвавої дискусії з автором. Так, перший Надзвичайний та Повноважний Посол України в Туреччині, а також співзасновник «Сяйва» Ігор Турянський поставив митцеві кілька актуальних питань. Пана Ігоря цікавила, насамперед, поточна ситуація із видавничою справою і функціонуванням бібліотек у нашій країні. А. Курков надав розгорнутий коментар із цього приводу, який стосувався як труднощів, що спіткали український книжковий ринок, так і тих позитивних зрушень, яких вдалося досягти деяким бібліотекам, що заснували хаби, медіатеки тощо. Творчий вечір пана Куркова у форматі онлайн викликав інтерес серед представників різних поколінь. Так, до участі у заході долучилися не лише авторитетні гості, чиї імена згадано вище, а й молоді вчені, журналісті і просто поціновувачі якісної літератури.

Підсумки п’ятничної онлайн-дискусії підбив професор В. Сергійчук, який запевнив, що ця зустріч є лише одним із кроків центру у напрямку популяризації мистецтва й просвітництва, адже «Сяйво» має чимало цікавих проектів для реалізації.