31 березня 2016 року у конференц-залі Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України відбулась Міжнародна наукова конференція «Діалог цивілізацій: виклики ХХІ ст.». Організаторами заходу виступили Інститут політичних і етнонаціональних досліджень І. Ф. Кураса, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Житомирський державний університет імені Івана Франка, Українсько-турецький культурний центр «Сяйво», а також Асоціація політичних наук України.

Захід, на який завітали не лише українські, а й зарубіжні експерти з таких країн, як Туреччина, Румунія і Білорусь, відкрив віце-президент Національної академії наук України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, доктор економічних наук Сергій Пирожков. Із вітальним словом до учасників конференції звернувся голова правління Українсько-турецького культурного центру «Сяйво» Ґьокхан Демір, який закликав присутніх до встановлення конструктивного діалогу, що, на його переконання, є єдиним способом уникнення глобального зіткнення цивілізацій.

Актуальна проблематика, що стала лейтмотивом наукового заходу, дала можливість почути різноманітні думки. Так, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України, член-кореспондент НАН України і доктор історичних наук Олег Рафальський проаналізував сучасні погляди на проблему діалогу цивілізацій, завідувач кафедри політології і державного управління Університету імені Сулеймана Шаха (Стамбул), доктор наук Хабібе Ільхан зробила дуже цікаву і змістовну доповідь на тему «Соціальна і політична довіра», міністр закордонних справ України (2007–2009 рр.), керівник Центру вивчення Росії Володимир Огризко присвятив свій виступ аналізу спроби відродження Російської імперії, яку він уважає одним із серйозних викликів для демократичного світу, професор Факультету правознавства і філософії Університету «Фатіх», письменник, академік і доктор наук зі Стамбула Ніязі Октем докладно розповів про основи міжконфесійного і міжкультурного діалогу, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук Володимир Сергійчук торкнувся питання збереження власних історичних традицій задля оптимального вибору алгоритму цивілізаційних стосунків, викладач факультету ортодоксальної теології і соціології релігії Бухарестського університету (Румунія) Лаурентіу Д. Танасе і голова Міжкультурного науково-дослідницького центру «Lumina» Європейського університету (Бухарест) Рамазан Йилмаз порушили актуальне питання про те, чи об’єднують сучасні релігії наше суспільство, директор Інституту державної служби і місцевого самоврядування Національної академії державного управління при Президентові України, доктор політичних наук Сергій Телешун доповідав на тему «Виклики та загрози світовому порядкові: погляд з України», Надзвичайний і Повноважний Посол України і письменник Юрій Щербак присвятив свій виступ культурі як чиннику проблеми безпеки, а секретар Національної спілки журналістів України, доцент Інституту журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка Віктор Набруско розповів про український медіа-простір в умовах трансформації суспільних відносин.

На конференції також виступили голова Спілки офіцерів України, генерал-лейтенант Олександр Скіпальский, завідувач відділу соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України Марія Кармазіна, заступник директора Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Лариса Владиченко, завідувач сектора Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Іван Папаяні та провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України, доктор філософських наук Олексій Шевченко.