Вчора, 17 грудня 2019 року, у стінах Міжнародного культурного центру «Сяйво» знову зібралися поціновувачі науки: у центрі пройшов ІІІ-й раунд інтелектуального конкурсу у межах науково-просвітницького форуму «Молодіжний Давос». Завершальний етап відбіркового циклу було присвячено обговоренню соціально-економічних проблем з акцентом на соціальному підприємництві в Україні в контексті породжуваних ним викликів та перспектив.

Склад колегії журі залишився незмінним: оцінити виступи конкурсантів радо зголосилися шановні В. Ващенко (Київський національний торговельно-економічний університет), В. Омельченко (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) та О. Каралоп (Київський національний університет культури і мистецтв), що долучилася до участі у заході в режимі онлайн. Модерувала ІІІ-й раунд змагань координатор інтелектуального проекту, доцент кафедри психології особистості та соціальних практик Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка і голова Молодіжної платформи «Сяйва» І. Канюка.

Учасниками останнього відбіркового туру стали такі команди: «Amat victoria curam» (Національний авіаційний університет), «Фургон з оркестром» (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) та «Primus inter pares» (Національний авіаційний університет).

Конкурсантки від «Amat victoria curam» (А. Діденко, К. Богомольна, А. Каратаєва) зробили короткий екскурс в історію соціального підприємництва у світовому масштабі, розповіли про особливості цього явища в Європі, а також поділилися планом дій щодо його організації. Учасниці з Національного авіаційного університету нагадали про перші спроби впровадження цієї ініціативи в Україні, проілюструвавши свою доповідь класифікацією соціальних підприємств за формою; вони торкнулися питання про перешкоди на шляху до втілення цього задуму у життя, продемонстрували приклади успішної реалізації цієї концепції в Україні, а також наголосили на необхідності кооперації бізнесу із суспільством.

Делегати від «Фургону з оркестром» (В. Сасін, М. Петров та О. Ткаченко) розглянули соціальне підприємництво крізь призму теорії раціонального вибору, зосередивши увагу на так званому ефекті зайця, якому присвятили короткий інформативний відеосюжет. Студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка зупинилися, зокрема, на концепції «зворотної невидимої руки Олсона», яка методологічно спрямувала їх до аналізу наслідків неповного впровадження деяких форм соціального підприємництва. Коментуючи можливі методи стимулювання до соціального підприємництва та відповідні вектори дій, доповідачі колегіально дійшли висновку про обов’язковість наявності в індивіда персоналізованих мотивів, які є запорукою його діяльності в інтересах групи.

Молоді дослідниці з команди «Primus inter pares» (В. Пеньковська, Н. Кошель та А. Кочергіна) доповнили надану колегами інформацію про історію становлення соціального підприємництва у світі і в Україні, закцентували на його компетенціях та напрямках розвитку, підводячи аудиторію до принципу поступового перетворення локального на глобальне. Суто жіночий науковий колектив детально проаналізував причини активізації соціального підприємництва у нашій країні, звернув увагу громадськості на ключові проблеми, що виникають у цьому процесі і стають бар’єрами на шляху до успіху в економічній сфері, а також поділився власними міркуваннями щодо способів подолання цих труднощів.

Доповіді перспективних вчених, як і завжди, супроводжувалися численними питаннями опонентів. ІІІ раунд конкурсу є завершальним у відбірковому етапі, адже за його результатами буде обрано останню команду-учасницю фінальної інтелектуальної битви.