The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi

Ukrayna Evi’nde Uluslararası Kültür Festivali Düzenlendi

kultur solenii-201622 Nisan 2016 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Ukrayna Evi’nde Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) Kültür Şöleni yapıldı. Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı, Kiev Çocuk ve Gençlik Sarayı Başkanı, Gürcistan ve Sırbistan Kiev Büyükelçileri ile Bulgaristan, Vietnam, Moldova elçi yardımcılarının ve Bulgaristan Kültür Ateşesi’nin katıldığı Şölen kesilen kurdele ile birlikte ziyaretçilere açıldı.

20 ülkenin katıldığı etkinlikte her ülke kendi standında kendi kültürünü tanıtma imkânı buldu. Hindistan, Tanzanya, Kore, Vietnam, Bulgaristan, Belarus, Azerbaycan ve Filistin gibi ülkelerin temsilcileri millî kıyafetleri ile dans gösterisi yaptılar. Bazı ülkeler ise millî enstrümanları eşliğinde canlı şarkılar söylediler. Azerbeycan Kafkas Dansı izleyenlerden büyük beğeni toplarken, Türk kültürüne ait Kına Gecesi’ni canlandıran Uluslararası «Meridyen» Okulu öğrencileri ilgiyle izlendi.

Türkiye stantlarında ebru, kaligrafi, hat sanatı gibi sunumlar ilgiyle takip edildi. Diğer taraftan Türk mutfağına ait döner, çiğ köfte, gözleme, Türk kahvesi, Türk çayı, baklava ve tatlı-tuzlu diğer çeşitlere yoğun ilgi vardı. Türkiye’nin doğu kültürüne ait temsili Şark Köşesi’nde çiğ köfte yiyen Ukraynalılar bağlama eşliğinde söylenen türküleri dinlediler.

Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo», Uluslararası «Meridyen» Okulu, M. P. Dragomanov Üniversitesi ve Kiev Boris Grinçenko Üniversitesi başta olmak üzere Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ukrayna Kültür Bakanlığı ve Kiev Büyük Şehir Belediyesi gibi kurumlar etkinliğin organizatörlüğünü üstlendi.

Yoğun ilgi gören Kültür Şöleni’ne katılan önde gelen konuklar arasında Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Yaroslav Voytovıç, Gürcistan’ın Kiev Büyükelçisi Miheyıl Ukleba, Sırbistan’ın Kiev Büyükelçisi Rade Bulatovıç, Bulgaristan’ın Kültür Ataşesi Elena Slatınska-Ovanezova, Vietnam’ın Kiev Büyükelçiliği’nin İlk Sekreteri Hoang Din Çay, Moldova’nın Kiev Büyükelçisi Yardımcısı Oleh Hinku, Ukrayna’nın İlk Olağanüstü ve Tam Yetkili Ankara Büyükelçisi İhor Turyanskıy, Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»nun Genel Müdürü Gökhan Demir, Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»nun Yönetim Kurulu Başkanı ve Kiev Millî Taras Şevçenko Üniversitesi’nde tarih profesörü olarak görev yapan Volodımır Serhiyçuk, M. P. Dragomanov Millî Pedagoji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bohdan Andrusışın, Ukrayna Devlet Başkanlığı’na bağlı Millî Kamu Yönetimi Akademisi Devlet Memurluğu ve Yerel Yönetim Enstitüsü Başkanı Serhiy Teleşun ile Kiev Çocuk ve Gençlik Sarayı Başkanı Oksana Dobrovolska da vardı.