The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
01
Mar

Lviv’de Dil ve Kültür Festivali’nin Ukrayna etabı Elemeleri Yapıldı

lviv iflc

   27 Şubat cumartesi günü Lviv Hnata Hotkeviça Sarayı’nda 2 kategoride düzenlenen elemelere yaklaşık 50 okul 300 öğrenci katıldı. Oldukça keyifli saatlerin yaşandığı seçmelere Lviv halkının yoğun ilgisi sevindirirken öğrencilerin üstün yetenekleriyle sahneledikleri performansları salondan büyük alkış topladı.

   Ukrayna Türkiye Kültür Merkezi yönetim kurulu başkanı Gökhan Demirin konuşmasıyla başlayan program, Ukrayna Devlet sanatçıları Oleh Lıhaç,Roman Kovalçuk, Lviv Sanat Akademisi rektörü Andrey Bogatey ve Ukrayna milli kareografi birliği Lviv Bölgesi başkanı Pobeda Harisovun jüri olarak katılımıyla keyifli bir hale geldi.

   Önceden Türkçe Olimpiyatları adı altında onlaraca ülkede yapılan etkinlik, iki yıldır Düyanın Renkleri sloganıyla ‘’Dil ve Kültür Festivali’’ olarak dünyanın 170 ülkesinde tertip ediliyor. Her ülkenin kendi içerisinde yaptığı elemeler sonucunda finalistler belirleniyor. Bu sene 40 ülkede Gala Geceleri’nin yapıldığı Festivale 14 öğrencimiz 14 farklı ülkede Ukrayna’yı temsil ediyorlar.

   Bu yıl Dil ve Kültür Festivali’ne Ukrayna çapında 100’den fazla eğitim kurumundan 1000’lerce öğrenci katılıyor. Dil ve Kültür Festivali’nin bu yılki Ukrayna etabının Gala Programı ise 18 Mart’ta Ukrayna Evi’nde, Festival Programı ise 22 Nisan’da yine Ukrayna Evi’nde yapılacak.