The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
09
Şub

SYAİVO'NUN ÖĞRENCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»daki Türkçe Kursları’ndan mezun olan öğrencilere sertifikaları takdim edildi 6 Şubat 2016 tarihinde Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»da Sertifika Töreni yapıldı. Tören çerçevesinde Türkçe Kursları’nı bitiren öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Söz konusu etkinliğe katılan kursiyerlerle Türk dili ve Türk kültürüne karşı ilgi duyan misafirlere merkezin faaliyetlerini anlatan tanıtım filmi izletildikten sonra Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo» Kurucular Kurulu Başkanı ve Kiev Millî Taras Şevçenko Üniversitesi Tarih Profesörü VolodımıSertifika töreni syaivor Serhiyçuk, gelenleri selamlayarak açılış konuşmasını yaptı. Yabancı dillerin öğrenilmesinin önemine dikkat çeken Serhiyçuk, Türkçe kurslarından mezun olan öğrencilere sertifikalarını sunarak başarılarının artarak devam etmesini diledi.

Kursiyerlerle birlikte törene katılmak üzere «Syaivo»’ya gelen bütün konuklara hitaben bir konuşma yapan Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi Genel Müdürü Gökhan Demir; «Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan» tabirini kullanıp Türkçe’yi öğrenmeye gelenlere teşekkür ederek doğru bir tercih yaptıklarının altını çizdi. Demir’e göre yabancı dillerin öğrenilmesi, kendilerini konuşan insanlara birbirleri ile kültürlerini yakından tanıma fırsatını verir. Hem Ukrayna, hem de Türkiye’nin kıyıları olan Karadeniz’in ülkelerimizi ayırmak yerine birbirine bağladığını vurgulayan Gökhan Demir, kursiyerlere sertifikalarını takdim ederek Ukrayna ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin daha da sağlamlaşarak gelişeceğine inandığını ifade etti.

«Syaivo»’da Türkçe Öğretmeni olarak görev yapan Semih Kaya, yaptığı konuşmasında dil ve kültür birlikteliğine dikkat çekti. Kaya’ya göre birinin konuştuğu dili bilmek, gelenek ve göreneklerle birlikte temsil ettiği kültürü de tanımak demektir. Türkçe’nin artan ehemmiyeti üzerinde duran Kaya Bey, Türkçe kurslarından başarıyla mezun olan öğrencileri kutlayarak sertifikalarını dağıttı. Etkinliğe katılanlar ve sertifika alanlarla toplu fotoğraf çekildikten sonra tüm misafirlere Türk Mutfağı’ndan leziz yemekleri ve tatlılar ikram edildi.