The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
09
Şub

LVİV MİLLİ İVAN FRANKO ÜNİVERSİTESİ'NDE KONFERANS

Lviv konfrns 111 Aralık 2015 tarihinde Ukrayna’nın en seçkin yükseköğretim kurumlarından biri olan Lviv Millî İvan Franko Üniversitesi’nde Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güncel sorunlarının görüşüldüğü «Günümüzde Ukrayna-Türkiye ilişkileri: Karadeniz Bölgesi’nde diyalog çalışmalarını arttırma yolları» adlı uluslararası bilim konferansı gerçekleştirildi.

Organizatörlüğünü Lviv Millî İvan Franko Üniversitesi ile Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»’nun yaptığı etkinliğe tanınmış ve alanında söz sahibi Ukraynalı ve Türk araştırmacılar, bilim adamları ve entelektüeller katıldı.

Selâmlama ve açılış konuşmasını yapan Lviv Üniversitesi Rektörü Volodımır Melnık, günümüz Ukraynası’ndaki duruma dikkat çekerek dünyanın farklı ülkelerini kendilerini belirli değişikliklere tabi tutmaya zorlayan kaçınılmaz süreçlerin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Ukrayna’nın Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerini geliştirdiğini kaydeden Rektör Bey, iki ülke arasındaki ortaklığın da devam ediyor olduğunu ifade etti. Sayın Rektör Bey’e göre iki ülkenin eğitimcileri ile akademisyenleri, devletlerimiz arasındaki işbirliğinin gerçekleştirilmesi ve dünya çapındaki kültürlerarası diyaloğun kurulması için mümkün olduğu kadar gayret sarfetmelidir.

Sözü edilen konferansın katılımcılarına hitaben konuşmasını yapan Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo» Genel Müdürü Gökhan Demir, Lviv Üniversitesi’nden mezun olan birçok meşhur şahsiyetin farklı milletler arasındaki anlayışı sağlamak maksadıyla elinden geleni yapmayı bir âdet hâline getirdiğini belirtti. Ukraynalı ve Türk entelektüellerinin bütün insanlığı ilgilendiren küresel sorunları ayrıntılı bir şekilde görüşmek üzere bir araya geldiğini dile getiren Demir , daha çok Karadeniz Bölgesi’ndeki çatışma ve çelişkiler üzerinde yoğunlaştı. Konferansa katılan uzman ve entelektüellerin, Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin ilerideki gelişmesini sağlayacak en uygun bir format bulup iki ülke için son derece ehemmiyetli olan problemleri çözmeyi başaracağına inandığını söyledi. Türklerin Ukraynalı ortaklarıyla işbirliği yapmaya hazır olup kendilerine çok saygı gösterdiğini de ifade eden Demir, Lviv Üniversitesi Rektörü Volodımır Melnık’a Türk ustalarının kendi elleriyle hazırlayıp süslediği güzel bir çay seti takdim etti.

Kiev Millî Taras Şevçenko Üniversitesi Tarih Fakültesi’nden Prof. Volodımır Serhiyçuk (Ukrayna), Fatih Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Doğu Ergil (Türkiye), TOBB Üniversitesi İktisat Bölümü’nden Doç. İhsan Çomak (Türkiye), Ukrayna’nın İlk Olağanüstü ve Tam Yetkili Ankara Büyükelçisi İhor Turyanskıy (Ukrayna), Çukurova Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden Doç. G. Kurşun (Türkiye), yazar Andriy Kurkov (Ukrayna), Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Akademik Düşünce Platformu Genel Sekreteri Tarkan Tekten (Türkiye), Lviv Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı Volodımır Korud (Ukrayna) ve Lviv Millî İvan Franko Üniversitesi’nden Doç. İhor Zinko (Ukrayna) gibi iki devletin önde gelen, alanında söz sahibi entelektüelleri, bu konferans çerçevesinde bir araya geldi. Konferansın katılımcıları;ileride hem Ukrayna’ya, hem de Türkiye’ye enerji kaynakları meselesini hâlledip karşılıklı yatırımlar için uygun zemini hazırlama ve kendi ticaret hacmini arttırma fırsatını verecek enerji kaynaklarının sağlanması ile serbest ticaret alanının oluşturulmasının Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi bakımından atılması gereken önemli bir adım olduğu kanısına vardılar. Sözünü ettiğimiz etkinlik kapsamında Lviv Millî İvan Franko Üniversitesi ile Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo» arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.