The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
09
Şub

UKRAYNA'DAKİ GURBETÇiLER BAYRAMI BiR ARADA KUTLADI

bayramlasma kurbanUkrayna’daki gurbetçiler, başkent Kiev yakınlarındaki İrpen Kongre Salonu’nda bayramlaştı. Ukrayna - Türkiye Kültür Merkezi ‘Syaivo’ ve Uluslararası Meridyen Okulu’nun birlikte tertiplediği bayramlaşma merasimine; dünyanın çeşitli ülkelerinden Ukrayna’ya gelen Müslümanların yanı sıra çok sayıda Ukrayna vatandaşı katıldı.

Geniş katılımlı ve herkese açık şekilde tertip edilen bayramlaşma merasiminde büyükler birbirleriyle görüşme imkânı bulurken, çocuklar da kendileri için hazırlanan sürprizlerin keyfini çıkardı. Uluslararası Meridyen Okulu, gurbetçi çocuklarına kapalı zarflarda harçlık ve hediye dağıtarak onların gönlünü kazandı. Animasyon ekibi ise çocuklara zıp zıpla, balonlarla ve halat çekme yarışıyla unutulmaz bir bayram yaşattı.

Türk ve Azerbaycan Diasporası'nın da destek verdiği kutlamada misafirlere; kavurma, pilav, salata, meyve ve baklava çeşitleri ikram edildi. İbrahim Hamidi adlı Suudi Arabistan vatandaşı, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki Müslümanlar ile birlikte mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyoruz. Özellikle bu programı organize eden Uluslararası Meridyen Okulları'na teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

'KURBAN BAYRAMI MÜSLÜMANLARI BİR ARAYA GETİRDİ'

Azerbaycanlı ‎Mohsum Aslanov ise “Kurban Bayramı bir kez daha bütün Müslümanları bir araya getirdi. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ve diğer şehirlerinde her daim olduğu gibi Türkler, Azeriler ve diğer Türk halkları büyük bir coşku ile kutluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bayramın harekete ve insanların birliğine vesile olduğunu belirten Aslanov, bu bayram programını organize edenlere teşekkür etti.

Nijeryalı Raşide İdris de iki yıldır Ukrayna’da olduğunu belirterek, programın çok ilginç ve mükemmel olduğunu dile getirdi. Salonun halı sahasında top oynayan gurbetçi çocukları hep bir ağızdan dünyaya bayram tebrik mesajı gönderdi. Çocuklar adına konuşan Alperen Kes, “Çok güzel eğleniyoruz. Et yedik, çorba içtik gördüğünüz gibi arka tarafta oyun oynuyoruz. Türkiye’yi özlüyoruz tabii ki ama işte ailemiz burada, mutluyuz.’dedi.

Coşkulu bir atmosferde geçen bayramlaşma merasimi misafirlere kesilen kurban etlerinindağıtılmasıyla sona erdi. Etkinliğe ev sahipliği yapan Ukrayna Türkiye Kültür Merkezi “Syaivo” Genel Müdürü Gökhan Demir:Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. İnsanların barıştığı, kardeşçe kucaklaştığı günlerdir. Bu vesileyle Kurban Bayramı’nın Bütün Türk dünyasına, Müslüman alemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini, dargınlıkların unutulmasını, sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi dilerim. Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissettiğimiz Kurban Bayramınızı tebrik eder, Sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmenizi dilerim.