The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
09
Şub

«SYAİVO»DA BAYRAM NİTELİĞİNDE BİR PROGRAM YAPILDI

kultur gunu 2018Ocak syaıcoo27 Ocak 2018 tarihinde Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»da yoğun katılımın olduğu bayram havasında bir etkinlik yapıldı. Türkiye hayranları ve Türkçe sevdalıları öğrencilerin yanı sıra yine Dragomanov ve Grinçenko Üniversiteleri’nde Türkçe öğrenen öğrencilerin katılımıyla coşku dolu bir atmosfer yaşandı.

Cumartesi günü yapılan program kapsamında çeşitli aktivitelere yer verildi. Bayram niteliğindeki etkinlik, Türkiye’nin kültürel ve tarihî zenginliklerini anlatan kısa ama son derece çekici bir videonun izletilmesiyle başladı. «Syaivo»nun kursiyerleri ile Uluslararası «Meridyen» Okulu’nun öğrencilerinin sergilemiş olduğu performanslar, programa ayrı bir renk kattı. Kültürel etkinlik çerçevesinde Türkçe, Ukraynaca ve İngilizce olmak üzere üç dilde şarkılar söylendi ve şiirler okundu. «Syaivo»da B2 grubunda Türkçe öğrenen kursiyerlerden biri, Türkiye hakkında kültürel, coğrafi ve genel bilgilerden oluşan bir sunum yaptı.

Tören esnasında yapılan soru-cevap yarışması ile misafirlerden doğru cevabı bilenlere sürpriz hediyeler takdim edildi.

Etkinlik, geleneksel olarak önemli konukların katılımıyla gerçekleşmişti. Gelenlere hitaben konuşma yapan Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»nun Başkanı Prof. V. Serhiyçuk, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sürdürülerek geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek kursiyerlere Türkçeyi seçtiklerinden dolayı teşekkür edip onu öğrenme sürecindeki başarılarının artarak devam etmesini diledi. Etkinleğe katılarak gelenleri onurlandıran Ukrayna’nın İlk Olağanüstü ve Tam Yetkili Ankara Büyükelçisi ve «Syaivo»nun kurucularından biri olan İ. Turyanskıy, iş hayatında yaşamış olduğu hadiseler ile diplomatik görevini yerine getirirken başından geçen komik olayları dostça bir ortamda anlatarak merkezde toplanan herkese moral verdi.

Ebru ve hat sanatı üzerine yapılan uygulamalı tanıtımlar, misafirler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Programa gelen herkes Ebru sanatının püf noktalarını öğrenme ve kaligrafi sanatının örneklerinden hatıra olarak alma fırsatı buldu. Kültürel etkinlik, Türk mutfağına ait yemekler ile Türk çayı ve lezzetli tatlıların ikram edildiği bir furşetle hitama erdi.