The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
14
Ara

Dragomanov Üniversitesi’nde Türk Kültürü Tanıtım Günü

Dragomanovaaa kultur gunu 8aralık2017Her sene gelenekselleşen Türk Kültürü Tanıtım Programı 8 Aralık’ta Dragomanov Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Programa Türkçe öğrenen öğrenciler başta olmak üzere Dragomanov Üniversitesi’nin birçok öğretmeni ve çalışanın yanı sıra sürpriz misafiler katıldı.

Dragomanov Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi ve Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo» tarafından organize edilen programa Türkiye’nin ilk Kiev Büyükelçisi ve Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»nun kurucularından biri olan İhor Turyanskıy, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nı temsilen Halına Kolomoyets, Avrupa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Olena Tımoşenko, Dragomanov Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Hukuk Bölümü Dekanı Prof. Bohdan Andrusışın, Kiev’deki 139 numaralı okulun müdürü Oksana Usenko, Dragomanov Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alla Zernetska, Uluslararası «Meridyen» Okulu Müdür Yardımcısı Alyona Tarasenko, Dragomanov Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Türkçe Bölümü’nün Türkçe öğretmeni  Rukiye Ersözoğlu katıldı.

Program Alla Zernetska’nın yapmış olduğu açılış konuşması ile başladı. Ardından Tükçe Bölümü öğrencilerinin Türkiye hakkında hazırlamış olduğu slayt gösterisi izlendi ve etkinliğe katılan davetlilere Ukraynaca ve Türkçe arasındaki benzer kelimelerden oluşan bir sunum yapıldı. Geçen sene İFLC (Uluslararası Dil ve Kültür Festivali)nin Ukrayna finalinde şiir dalında altın madalya alan Türkçe Bölümü yüksek lisans öğrencisi Hrıstına Zaharçenko’nun «Babam» adlı şiiri ve farklı okullardan katılan diğer öğrencilerin okuduğu şiir ve şarkılar büyük ilgi topladı. Sahne sunumlarının akabinde çekiliş ödüllerinin verilmesinden sonra stant açılışına geçildi.

Stant bölümünün açılışı programın şeref konukları tarafından yapıldı. Stantlarda Türk mutfağına ait birbirinden lezzetli yemek ve tatlılar yer aldı. Türk çayı, Türk kahvesi, çiğ köfte ve ayran ayrı stantlarda sergilendi. Çiğ köfte ve Türk baklavasına büyük ilgi oldu. Türk el sanatlarından Ebru ve kaligrafi ise Ukraynalı davetliler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.