The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi
29
Eyl

Entelektüeller Syaivo’da «Milli Haklar Uğruna» konulu yuvarlak masa toplantısında buluştu

21Eylul2017 yuvarlak masa syaivoDemokrasi yolunu izleyen Ukrayna Devleti, diğer milletlerin manevi değerleri ile haklarına her zaman saygı duyardı. Ülkemizde 1917–1918 yılları arasında etkin olan Ukrayna Merkez Konseyi, Rus İmparatorluğu’nda bir arada yaşayan hakların hakları ile özgürlükleri uğruna verdiği mücadeleye hep destek olurdu. O dönemde iktidarda olan geçici hükümet bu sorunların masaya yatırılacağı Kuruculuk Kongresi’ni düzenleme hususunda tereddüt ederken Ukrayna Merkez Konseyi, Kiev’de Milletler Kongresi’ni tertip etti. Bu kongre, kendi problemlerinin adaletli bir şekilde çözülmesini isteyen halklara ihtiyaç duyduğu şiddetli bir ivme kazandırdı.

21 Eylül 2017 tarihinde Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»da Ukrayna Merkez Konseyi’nin zulme uğramış halklara yönelik olarak Kiev’de organize ettiği kongrenin 100. yıl dönümü münasebetiyle «Milli Haklar Uğruna» konulu bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

Etkinliğin organizatörlüğü, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi, M. P. Dragomanov Milli Pedagoji Üniversitesi, Ukrayna Milli Pedagojik Bilimler Akademisi, Ukrayna Bilimler Akademisi İ. F. Kuras Siyasi, Etnik ve Ulusal Araştırmalar Enstitüsü ve Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo» gibi kurumlar tarafından yapıldı.

Sözü edilen konferansa «Syaivo»nun başkanlığını yapan Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Profesörü Volodımır Serhiyçuk’un selamlama sözüyle başlandı. Ondan sonra M. P. Dragomanov Milli Pedagoji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Bohdan Andrusışın tebliğini yaptı.

Yuvarlak masa toplantısı çerçevesinde ele alınan olayın günümüzdeki önemini değerlendirmeye gelenler arasında Ukrayna milletvekilleri Oleh Barna ve Oksana Bilozir, 2007–2009 yılları arasında Ukrayna Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Volodımır Ohrızko, Ukrayna’nın Olağanüstü ve Tam Yetkili Ankara Büyükelçileri İhor Turyanskıy ve Volodımır Çornıy, Ukrayna Bilimler Akademisi İ. F. Kuras Siyasi, Etnik ve Ulusal Araştırmalar Enstitüsü Başkan Yardımcısı Oleksandr Mayboroda, ünlü gazeteci Viktor Nabrusko ve Ukrayna’daki milli azınlıkların temsilcileri gibi misafirler vardı.

Hukuk konusunda oldukça bilgili olduklarını sergileyen Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin konuşmaları, toplantıya katılanlar tarafından ilgi ve dikkatle dinlendi.